Været i Norge - januar 2009

Månedstemperaturen for Norge i januar var 2,8 °C høyere enn normalen. Basert på observasjoner fra værstasjonene er månedsnedbøren for Norge 120 % av normalen.

Vi oppfordrer til å laste ned  pdf-fila for januar 2009 (cirka 3,1 MB). I den foreløpige versjonen finner du fulltekst av oversikten i tillegg til kart, grafer og tabeller. Les mer om de to versjonene av Været i Norge.

 

Lufttemperatur

Månedstemperaturen for Norge i januar var 2,8 °C høyere enn normalen. Det er den 28. varmeste januar som er registrert, Norge sett under ett. For dette datasettet er det utarbeidet en serie tilbake til 1900.

Januartemperaturen var over normalen i hele landet. For deler av Finnmark var den 3-7 grader over normalen, mens den for Nordland, Trøndelag og indre deler av Østlandet var 3-5 grader over.  

Høyest månedstemperatur kom langs kysten fra Rogaland til Møre og Romsdal. Ytterøyane fyr og Svinøy fyr var varmest begge med 5,1 °C (hhv. 2,3 °C og 2,1 °C over normalen), etterfulgt av Kråkenes med 4,6 °C (2,1 °C over normalen). Laveste månedstemperatur kom på Finnmarksvidda. Kautokeino var kaldest med ?11,7 °C (4,3 °C over normalen), etterfulgt av Cuovddatmohkki med ?11,0 °C (4,8 °C over) og Karasjok ? Markannjarga med ?10,8 °C (6,3 °C over).

 
Høyeste maksimumstemperatur kom på Sunndalsøra med 14,0 °C den 12. Kautokeino registrerte landets laveste minimumstemperatur med ?34,5 °C 14. januar.

Nedbør

Basert på observasjoner fra værstasjonene er månedsnedbøren for Norge 120 % av normalen. For landet som helhet er dette den 35. mest nedbørrike januar som er registrert.

Nedbøren var under normalen i det meste av Finnmark, der store deler av Finnmarksvidda fikk under 50 % av normalen. Også de nordligste deler av Troms og de østligste delene av Østlandet, samt vestlige deler av Hardangervidda, fikk mindre nedbør enn normalen, mens store deler av Agder, Buskerud og Nordland fikk 150-200 % av normalen for januar. Store deler av landet for øvrig fikk 100-125 % av normalen. En rekke av met.no?s vær- og nedbørstasjoner har satt ny rekord for døgnnedbør i januar, se egen liste.

Kvamskogen - Jonshøgda fikk mest nedbør med 353,8 mm (120 % av normalen), etterfulgt av Eik - Hove med 324,2 mm (162 % av normalen) og Takle med 304,6 mm (93 %). Cuovddatmohkki fikk minst nedbør av værstasjonene med 1,7 mm (9 % av normalen), etterfulgt av Kautokeino med 4.2 mm (47 %) og Sihccajavri 4,8 mm (28 %).

Eik - Hove målte størst døgnnedbør av værstasjonene med 117,5 mm 12. januar. Flere av stasjonene satte ny januarrekord for døgnnedbør, se egen liste.
 

I indre deler av Troms er det vesentlig mer snø enn normalen for årstiden og på Finnmarksvidda nær normalen. For Nord-Norge ellers er det betydelig mindre snø enn normalen. I de kystnære deler av Trøndelag og Vestlandsfylkene er det mindre snø enn normalen, mens det er noe over normale snømengder i de indre deler av Trøndelag og de nordlige deler av Østlandet. Med unntak for de kystnære områdene av Vestfold hvor det er langt mer snø enn normalen for årstiden, er det for store deler av Østlandet ellers noe mindre snø enn normalen.  På Sørlandet er det noe mer snø enn normalen i lavereliggende områder.

Soria Moria Slott? Nei, beklager. Bare nedisete master på Tryvasshøgda i Oslo. De badet i morgensol over tåkelaget torsdag 29/1, klokka 09. Foto: Tor Ivar Mathisen

Bookmark and Share
Idium Portalserver 3.0Idium webpublisering