Lufttemperatur og nedbør for sommersesongen 2008

Middeltemperaturen for Norge sommeren 2008 var 0,5 °C over normalen. Basert på observasjoner fra værstasjonene var nedbøren i Norge 95 % av normalen for sommeren.

 

Juni-august 2008

 

Middeltemperaturen for Norge sommeren 2008 var 0,5 °C over normalen. Deler av Vestlandskysten hadde middeltemperatur opp mot 2,5 °C over normalen. På Utsira fyr var sommeren den tredje varmeste som er registrert. Nedbøren for Norge som helhet var 95 % av normalen. Deler av kystområdene i Nordland fikk bare 30-50 % av normalen for sommeren og var blant de aller tørreste som er registrert.

Lufttemperatur  

Middeltemperaturen for Norge for sommeren 2008 var 0,5 °C over normalen.

Siden 1900 har 32 sommersesonger vært varmere enn denne. Årets sommersesong startet med en månedstemperatur i juni som lå under normalen i fjellet i Sør-Norge og i deler av Nord-Norge, mens den for landet ellers var over.

Månedstemperaturen for Norge i juli var 1,4 °C høyere enn normalen for landet som helhet. Størst avvik fra normalen hadde deler av Vestlandskysten, med opp mot 4,5 grader over normalen, og enkelte stasjoner registrerte sin varmeste juli. Månedstemperaturen for Norge i august var som normalen. Deler av kystområdene fra Rogaland til Møre lå opp mot 2,5 °C over normalen. For sommersesongen sett under ett fikk Vestlandskysten det største avviket med en middeltemperatur opp mot 2,5 °C over normalen enkelte steder. På Utsira fyr var sommeren den tredje varmeste som er registrert siden målingene startet i 1867. Bare sommeren 1997 og 2003 var varmere. Månedstemperaturen i store deler av Finnmark og Troms var under normalen.

Nedbør

Basert på observasjoner fra værstasjonene var nedbøren i Norge 95 % av normalen for sommeren. Deler av kystområdene i Nordland fikk bare 30-50 % av normalen for sommeren. På Andøya kom det bare 62 mm (30 % av normalen), noe som er ny rekord for denne stasjonen. Stasjonen ble opprettet i 1958.

Langs Sørlandet og Oslofjorden var sommernedbøren over 150 % av normalen, og enkelte steder her må en tilbake til sommeren 1988 for å finne en våtere sommer.

 

 

 

Bookmark and Share
Idium Portalserver 3.0Idium webpublisering